I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • s3rvant@lemmy.ml
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    2
    ·
    3 hours ago

    I’ve mixed in different stuff over the years though I usually don’t as I’m after a quick and filling breakfast to get me through the work day