It’s interesting to hear how prices are so different in other parts of the world.
Where I live, which is considered low cost of living for the USA, $10USD is about what it would cost to buy a pound (roughly 0.5 kg) of the lowest grade hamburger and a pack of generic potato buns at the lowest cost store around. That wouldn’t be enough to make a bunch of burgers unless they were slider size and it wouldn’t cover the cost of all the other extras (veggies, cheese, condiments) that I’d need to be able to approximate a burger from a place like Five Guys.
Granted, I could do much better for myself for much less than $80 (assuming we’re talking about $80USD for a family of 3 - 5). But there are some advantages to not having to do the shopping, the prep work, and the clean-up. I could see doing this every once in a while as a special occasion thing, but then I haven’t eaten at Five Guys in over a decade, and I don’t know if their food has declined in quality as much as pretty much all the other fast food places.
It’s interesting to hear how prices are so different in other parts of the world.
Where I live, which is considered low cost of living for the USA, $10USD is about what it would cost to buy a pound (roughly 0.5 kg) of the lowest grade hamburger and a pack of generic potato buns at the lowest cost store around. That wouldn’t be enough to make a bunch of burgers unless they were slider size and it wouldn’t cover the cost of all the other extras (veggies, cheese, condiments) that I’d need to be able to approximate a burger from a place like Five Guys.
Granted, I could do much better for myself for much less than $80 (assuming we’re talking about $80USD for a family of 3 - 5). But there are some advantages to not having to do the shopping, the prep work, and the clean-up. I could see doing this every once in a while as a special occasion thing, but then I haven’t eaten at Five Guys in over a decade, and I don’t know if their food has declined in quality as much as pretty much all the other fast food places.